Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, przeważnie wykonywane przez endodonte, może uratować bardzo zakażone lub zniszczone zęby.

W przypadku bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia najwrażliwszych tkanek miękkich zęba - miazgi. Zachodzi wówczas konieczność leczenia kanałowego. Dziedzina stomatologii specjalizująca się w leczeniu chorób miazgi i jej powikłań to endodoncja.

 henryka sobaniec dentysta białystok alergia na znieczulenie w stomatologii białystok brak zębów dentysta Białystok

Endodoncja - daje ostatnią szansę na uratowanie zęba. W przypadku próchnicy powikłanej zapaleniem miazgi, martwicą, czy zgorzelą dentysta usuwa zainfekowaną miazgę z komory zęba i kanałów korzeniowych. Po dezynfekcji, opracowaniu tych kanałów, pustą przestrzeń stomatolog wypełnia gutaperką (żywicą) i materiałami uszczelniającymi. Wszystko dzieje się pod kontrolą endometru i zdjęć rentgenowskich (radiowizjografii).

 

 

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (fachowa nazwa to leczenie przewodowe lub endodoncja) to leczenie miazgi, czyli tkanek znajdujących się wewnątrz zęba.

Najczęstszy powód bólu zęba to zapalenie nerwu, którego przyczyną jest próchnica, paradontoza lub niefachowe założenie plomby, pod którą dostają się bakterie.

Leczenie kanałowe jest jedynym ratunkiem dla zęba, który bez tej metody leczenia musiałby być usunięty. Dobrze wyleczony kanałowo ząb, po rekonstrukcji może służyć praktycznie do końca życia.

Endodoncja polega na usunięciu resztek chorego nerwu i bakterii z kanałów nerwowych, ich dokładne oczyszczenie i wypełnienie specjalną substancją. Po takim zabiegu możliwa jest odbudowa korony zęba.

 

 

 

 (C) Dentysta - stomatolog - Bialystok - Białystok - Stefan Sobaniec 2010