Utrudnione wyżynanie - operacyjne usuwanie zębów

Bardzo bolą gdy nie w pełni wyrosną lub z tyłu, częściowo, w niespodziewanym czasie. Dowiedz się więcej o utrudnionym wyżynaniu zębów (przeważnie ósmych)

Operacyjne usuwanie zębów

Jest zabiegiem bardziej skomplikowanym. Dotyczy usunięcia pozostawionych korzeni zębów i zębów mądrości zatrzymanych (ósemek).

białystok brak zębów wybielanie zębów lampą zoom próchnica zapobieganie powikłania po znieczuleniu stomatologicznym białystok dentysta

Czasy gdy usuwanie zębów kojarzone było z ogromnym bólem i stresem mineły juz bezpowrotnie. Obecnie nawet usuwanie trzecich zębów trzonowych potocznie nazywanych ósemkami lub zębami mądrości, czy pozostawionych, połamanych korzeni zębów przeprowadzane jest w doskonałym znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu zdredukowane są do minimum, a pacjent po zaopatrzeniu rany po usuniętym zębie gotowy jest do normalnego funkcjonowania.


 Ekstrakcje zębów - także trzecich zębów trzonowych przeprowadza się z następujących wskazań:


     - znaczne zniszczenie próchnicowe zęba wymagające leczenia kanałowego przy braku możliwości przeprowadzenia takiego leczenia


     - utrudnione wyrzynanie powodujące powstawanie uciążliwych stanów zapalnych w okolicy zęba ósmego


     - zatrzymanie zęba ósmego - gdy nie ma szans na jego prawidłowe wyrznięcie z powodu zbyt małej ilości miejsca w łuku zębowym, zęby takie usuwa się w celu uniknięcia groźnych powikłań jak np. tworzenie się torbieli zawiązkowej


     - ze wskazań ortodontycznych - gdy wyżynający się ząb mądrości powoduje przesuwanie innych zębów i zaburzanie estetyki w odcinku przednim


Jak postępować po ekstrakcji?


    * Bezpośrednio po usunięciu zęba bezwzględnie należy utrzymać okolicę po ekstrakcji w czystości.


    * Suchą sterylną gazę należy zagryźć przez okres 30–45 minut w celu ograniczenia krwawienia w czasie, gdy dochodzi do krzepnięcia krwi.


    * Przez kolejne 24 godziny nie należy palić, intensywnie przepłukiwać jamy ustnej ani czyścić zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji. W przypadku dolegliwości bólowych i dyskomfortu można zażyć lek przeciwbólowy lub przyłożyć do twarzy woreczek z lodem na okres do 15 minut.


    * Należy ograniczyć wysiłek i picie gorących płynów.


    * W przypadku przedłużającego się lub znacznie nasilonego bólu, krwawienia lub gorączki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem stomatologiem. 

 (C) Dentysta - stomatolog - Bialystok - Białystok - Stefan Sobaniec 2010