Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dziedzina zajmująca się profilaktyką i leczeniem próchnicy zębów. Jeśli dotyczy dzieci nazywa się pedodoncją, a jeśli pachtów dorosłych – stomatologią zachowawczą.

Stomatologia zachowawcza

 zapobieganie próchnicy sobaniec białystok cierpki język objawy wybielanie zębów lampą zoom pasta do zębów likwidująca osad

Stomatologia zachowawcza zajmuje się metodami zachowania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Obecnie, leczenie ubytków próchnicowych stało się całkowicie bezbolesne, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, może być wykonane w bardzo estetyczny sposób, przywracając im ich naturalne właściwości. Materiały do wypełnień w naszym gabinecie stomatologicznym posiadają szeroką gamę kolorów, która pozwala na ich perfekcyjne dopasowanie, dokładnie do koloru zębów oraz wymagań Pacjenta.

 

W naszej praktyce dentystycznej w Białymstoku wykorzystujemy najnowocześniejsze materiały do wypełnień ubytków. Są nimi kompozyty hybrydowe i kompomery, a także glasjonomery. Materiały te oddają niezwykle wiernie naturalny kolor i przezierność każdego z zębów. Ich nowoczesność to także cecha braku tzw. "skurczu polimerazycyjnego", dzięki czemu nie mamy efektu nieszczelności brzeżnej, a w konsekwencji brak podstaw do wytworzenia się próchnicy wtórnej (na brzegach wypełnienie). Wszystkie używane w naszym gabinecie materiały są idealnie polerowane i to jeszcze jedna cecha zwiększająca ich trwałość.

 

Domeną stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby cywilizacyjnej zębów, jaką jest próchnica.

 

Z pojęciem próchnicy wiążą się następujące objawy: począwszy od nieestetycznych plam próchnicowych na zębach, poprzez ubytki twardych części zębów, które nie leczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba - miazgi, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi i wykluczeniem zęba z czynności żucia. W skrajnych przypadkach nie leczona próchnica może doprowadzić do obumarcia zęba, co z kolei nie tylko pogarsza estetykę uśmiechu, ale może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu - ukryte ognisko infekcji. Ostatecznym postępowaniem w leczeniu skutków próchnicy jest usunięcie zęba, co jest dużą stratą zważywszy na fakt, że nawet najdoskonalsze uzupełnienie nie zastąpi własnych, zdrowych zębów. Pacjenci zgłaszający się do naszego gabinetu dentystycznego w Białymstoku spotkają się z fachową, rzetelną poradą i pomocą niezależnie od etapu rozwoju choroby próchnicowej dotykającej ich uzębienie.


 Stomatologia zachowawcza, w zależności od stopnia zaawansowania choroby dzieli się na trzy działy:

 

profilaktykę - zapobieganie próchnicy i paradontozy
kariologię - leczenie próchnicy niepowikłanej zapaleniem
endodoncję - leczenie próchnicy powikłanej zapaleniem, obumarciem lub zgorzelą miazgi - dotyczy również ponownego leczenia nieprawidłowo wypełnionych kanałów zębów.

 

 

 (C) Dentysta - stomatolog - Bialystok - Białystok - Stefan Sobaniec 2010