Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka jest najważniejszą i najwdzięczniejszą dziedziną. Pacjenta nie boli i mało kosztuje.

Nie czekaj aż zęby zaczną boleć, jeśli widzisz coś co Cię niepokoi natychmiast idź do dentysty.

hemisekcja henryka sobaniec powikłania po znieczuleniu stomatologicznym zapobieganie próchnicy nieświeży oddech pomocy

Lepiej zapobiegać niż leczyć.


W naszym gabinecie dentystycznym w Białymstoku wyszkolony personel poinformuje Państwa o właściwej higienie jamy ustnej oraz wykona szereg zabiegów profilaktycznych takich jak:


    * Przegld stanu jamy ustnej
    * Profesjonalne czyszczenie zębów
    * Usuwanie kamienia (skaling)
    * Piaskowanie zębów
    * Fluoryzacja
    * Lakowanie


Profilaktyka to pierwszy, polegający na zapobieganiu powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby), szczebel w leczeniu próchnicy i paradontozy. Prawidłowo stosowana profilaktyka pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego, pełnego uśmiechu.


Należą do niej:


1. instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej
2. dobór preparatów i szczotek do higieny indywidualnej
3. badania kontrolne: u dzieci co 3 miesiące, u dorosłych co 6 miesięcy
4. wskazówki żywieniowe
5. profesjonalne oczyszczanie zębów - usunięcie płytki, osadu i/lub kamienia nazębnego
6. fluoryzacja indywidualna


Profilaktyka to prosta metoda leczenia dla każdego, im wcześniej wprowadzona tym dająca lepsze efekty - zdrowe zęby i dziąsła (przyzębie), oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na leczenie zębów i przyzębia, piękny naturalny i własny uśmiech przez całe życie. Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z bakteryjną płytą nazębną - podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy. Z drugiej strony, profilaktyka dąży do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na atak kwasów i bakterii. W naszej praktyce dentystycznej w Białymstoku zapewniamy pacjentom pełen zakres profesjonalnie przeprowadzanych zabiegow profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych a zarazem sprawdzonych metod.


Skaling to zabieg usuwania kamienia nazębnego za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Wyróżniamy skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy.


Do usuwania złogów naddziąsłowych używane są narzędzia ręczne- sierpy i zrywacze oraz kirety Gracey lub narzędzia dźwiękowe lub ultradźwiękowe.
Ważna przy zabiegu jest odpowiednia aktywacja narzędzia (narzędzia ręczne) jak również stabilna pozycja ręki operatora- taka by nie uszkodzić pacjenta (oparcie palcem serdecznym na zębach pacjenta lub własnej, drugiej ręce). Leżąca pozycja pacjenta nie tylko ułatwia prace lekarzowi, ale również  zapewnia komfort dla samego pacjenta, gdyż często się zdarza, że zabieg usuwania złogów jest długi i pracochłonny.
Użycie narzędzi dźwiękowych/ ultradźwiękowych nie tylko znacznie skraca czas samego zabiegu, ale dodatkowo niszczy bakterie, w związku z fenomen akustycznym i zjawiskiem kawitacji, które uszkadzając ścianę komórkowa bakterii powodują ich śmierć.


Polishing, czyli polerowanie wcześniej oczyszczonych powierzchni zębów, ma na celu ostateczne nadanie gładkości powierzeniom zębów, co zmniejsza porowatość i adhezję bakterii do tkanek zęba.
Wykonujemy go przy użyciu narzędzi maszynowych- kątnicy zaopatrzonej w gumowe kielichy lub szczoteczki z dodatkiem pasty polerskiej (np.Chema Polish), paskami diamentowymi ( do oczyszczania powierzchni stycznych), kamieniami diamentowymi( okolice poddziasłowe), kiretą Grecy, ultradźwiękowymi lub aparatami AirFlow ( polerowanie koron).


Po zabiegu skalingu i polishingu należy zastosować profilaktykę fluorkową i/ lub chlorcheksydynową- w celu odbudowy szkliwa z mikroubytków powstałych podczas zabiegu jak również zniesienia nadwrażliwości zębów po zabiegu.
 (C) Dentysta - stomatolog - Bialystok - Białystok - Stefan Sobaniec 2010