Sprawdź czy próchnica zagraża Twojemu dziecku.

Przeczytaj poniższy artykuł i odpowiedz na parę prostych pytań. Na podstawie odpowiedzi dowiesz się czy Twoje dziecko narażone jest na częste występowanie ubytków próchnicowych.


1. Czy Twoje dziecko miało kiedykolwiek próchnicę (wypełnienia lub plomby) ?

zapobieganie próchnicy stomatolog chirurgia stomatologiczna białystok stomatolog białystok licówki kompozytowe

Nie - Niewielkie ryzyko

Tak - Umiarkowane do wysokiego ryzyka


Gdy doszło do powstania ubytku próchnicowego w przeszłości, jest to najlepszym wskaźnikiem co może stać się w przyszłości. Jeśli Twoje dziecko miało próchnicę, oznacza to że,  jest Ono predysponowane do powstania ubytków w przyszłości. Ubytki próchnicowe świadczą o kolonizacji i dobrych warunkach do życia i rozmnażania się bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej.


2. Czy Twoje dziecko ma białe (białawe) plamy na zębach ?

 

Nie - Niewielkie ryzyko

Tak - Umiarkowane do wysokiego ryzyka

 

Kredowobiałe plamy na powierzchni zębów, szczególnie w pobliżu dziąseł, są pierwszą oznaką rozwijającej się próchnicy - są to tak zwane plamy próchnicowe. Powstają, gdy substancje mineralne zostają wypłukane ze szkliwa (z zewnętrznej powierzchni zęba). Powodowane są brzez bakterie próchnicotwórcze bytujace w ustach, które rozkładają węglowodany do kwasów, które to atakują powierzchnię szkliwa prowadząc do odwapnienia zęba.

 

W tym etapie zmiany próchnicowe są jeszcze odwracalne. W domu, Twoje dziecko może stosować preparaty flurou, płukanki i pasty do zębów zawierajace fluorki. Powinna zostać zmieniona dieta dziecka, zredukowana liczba godzin, kiedy Twoje dziecko je przekąski albo pije słodzone napoje. Zeby ulegną remineralizacji (minerały zostaną odbudowane w strukturze zęba) co przywróci ich prawidłową budowę.

 

Jeżeli zauważysz białe plamy u swojego dziecka niezwłocznie zgłoś się w celu konsultacji do swojego dentysty. Zapytaj się stomatologa jakie zmiany w nawykach żywieniowych i higienicznych powinno się wprowadzić u Twojego dziecka, aby zapobiec próchnicy w przyszłości. Ponieważ istnieją inne czynniki powodujące powstawanie białych plam na powierzchni zębów, ważne aby zęby Twojego dziecka obejrzał dentysta.


 3. Czy Twoje dziecko posiada jakąkolwiek widoczną płytkę bakteryjną (nazębną) na swoich zębach ?

 

Nie - Niewielkie ryzyko

Tak - Umiarkowane do wysokiego ryzyka

 

Płytka bakteryjna jest lepkim, żółtawym lub białym, filmem - warstewką na powierzchni zebów. Płytka gromadzi się szczególnie w pobliżu dziąsła. Jest to mieszanina bakterii, pokarmu i innych składników (obumarłych komórek i innych). O ile nie jest reguralnie i całkowicie usuwana za pomocą szczoteczki do zebów, powoduje ubytki próchnicowe oraz zapalenie dziaseł i przyzębia.

 

Jeśli zauważasz płytkę nazębną u Swojego dziecka (najłatwiej sprawdzić to na powierzchni wargowej zębów górnych przednich - siekaczy), mozesz spodziewać się wysokiego prawdopodobieństwa wystapienia próchnicy. Najłatwiej sprawdzić płytkę przez łagodne przeciągniecie paznokciem wzdłuż lini dziąseł po powierzchni czterech zębów siecznych. Jesli płytka nazębna jest obecna u Twojego dziecka, skonsultuj się ze swoim lekarzem dentystą.


 4. Jak często Twoje dziecko myje zęby ?


Dwa razy dziennie - Niewielkie ryzyko

Raz dziennie - Umiarkowane ryzyko

Niespełna raz dziennie - Wysokie ryzyko


Głównym sposobem zapobiegania próchnicy jest szczotkowanie zębów. Węglowodany, które znajdują się w pokarmach odkładają się na powierzchni zębów oraz w zagłębieniach anatomicznych (na przykład w bruzdach). Bakterie próchnicotwórcze rozkładają węglowodany (żywią się węglowodanami), do kwasów, które rozpuszczają zewnetrzne warstwy zęba (szkliwo).


Dentyści polecają mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, czyszczenie usuwa resztki pokarmów oraz płytkę nazębną. Płytka jest miękką, brejowatą substancją, która przykleja się do zębów podobnie jak płatki z dżemem do łyzki. Są to tak naprawdę kolonie bakterii i innych organizmów, tworzace skupiska wraz z resztkami pokarmu. Płytka pojawia się już po pięciu minutach od umycia zębów. Dlatego zęby trzeba czyścić często i reguralnie.

 

cdn.

 

 (C) Dentysta - stomatolog - Bialystok - Białystok - Stefan Sobaniec 2010