Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się metodami zachowania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Obecnie, leczenie ubytków próchnicowych stało się całkowicie bezbolesne, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, może być wykonane w bardzo estetyczny sposób, przywracając im ich naturalne właściwości. Materiały do wypełnień w przychodni Medyk posiadają szeroką gamę kolorów, która pozwala na ich perfekcyjne dopasowanie, dokładnie do koloru zębów oraz wymagań Pacjenta.

W naszym gabinecie dentystycznym wykorzystujemy najnowocześniejsze materiały do wypełnień ubytków. Są nimi kompozyty hybrydowe i kompomery, a także glassionomery. Materiały te oddają niezwykle wiernie naturalny kolor i przezierność każdego z zębów. Ich nowoczesność to także cecha braku tzw. "skurczu polimerazycyjnego", dzięki czemu nie mamy efektu nieszczelności brzeżnej, a w konsekwencji brak podstaw do wytworzenia się próchnicy wtórnej (na brzegach wypełnienie). Wszystkie używane przez nas materiały są idealnie polerowane i to jeszcze jedna cecha zwiększająca ich trwałość.


Domeną stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica.

 suchość w ustach dentysta białystok dentysta bialystok powikłania po znieczuleniu stomatologicznym sobaniec Białystok

Z pojęciem próchnicy wiążą się następujące objawy: począwszy od nieestetycznych plam próchnicowych na zębach, poprzez ubytki twardych części zębów, które nie leczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba - miazgi, co wiąże się z dolegliwościami bólowymi i wykluczeniem zęba z czynności żucia. W skrajnych przypadkach nie leczona próchnica może doprowadzić do obumarcia zęba, co z kolei nie tylko pogarsza estetykę uśmiechu, ale może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu - ukryte ognisko infekcji. Ostatecznym postępowaniem w leczeniu skutków próchnicy jest usunięcie zęba, co jest dużą stratą zważywszy na fakt, że nawet najdoskonalsze uzupełnienie nie zastąpi własnych, zdrowych zębów. Pacjenci zgłaszający się do naszej praktyki stomatologicznej w Białymstoku spotkają się z fachową, rzetelną poradą i pomocą niezależnie od etapu rozwoju choroby próchnicowej dotykającej ich uzębienie.

Współczesną stomatologię zachowawczą, w związku ze stopniem zaawansowania choroby, dzieli się zazwyczaj na trzy ściśle powiązane ze sobą działy:

  • profilaktykę - zapobieganie powstawaniu próchnicy i paradontozy;
  • kariologię - leczenie próchnicy prostej (nie powikłanej reakcją ze strony miazgi);
  • endodoncję - leczenie próchnicy powikłanej zapaleniem, obumarciem lub zgorzelą miazgi.

 

 

 

 

 

 

(C) Dentysta - stomatolog - Bialystok - Białystok - Stefan Sobaniec 2010