Profesjonalne sportowe indywidualne ochraniacze szczęki (gardy) - minium 3 mm tworzywa absorbującego siły - to ma sens.

Prawidłowo dopasowany, zaprojektowany i indywidualnie wykonany ochraniaczy na zęby (garda) jest istotny w zapobieganiu urazów jamy ustnej i twarzy (twarzoczaszki). Zapoznaj się z opisem podstawowych i ofertą profesjonalnych sportowych ochraniaczy szczęk.


Właściwie dopasowany ochraniacz szczęki musi być wygodny, elastyczny, odporny na rozdarcie, bezzapachowy, bez smaku, poręczny, minimalnie ingerować w mowie i oddychaniu oraz (najważniejsze kryteria) doskonale dopasowany do anatomii jamy ustnej i wystarczającej grubości w krytycznych obszarach.

 

Niestety słowo „ochraniacz szczęki” jest powszechne i ogólnie stosowane, obejmuje różnorodne produkty, od modeli pseudoochraniaczy, które można kupić w sklepach sportowych do profesjonalnych egzemplarzy, spersonalizowanych, wykonanych na zamówienie przez lekarza dentystę.

 

Obecnie ponad 90% używanych przez sportowców ochraniaczy zębów to odmiany kupione w sklepach sportowych. Jedynie 10% ochraniaczy to zaprojektowane i wykonane przez profesjonalistów (lekarzy i / lub trenerów).

 

Powszechnie sportowcy stosują kilka rodzajów ochraniaczy zębów.

 

 

Podstawowy ochraniacz szczęki

 

 

Termoformowalny standartowy ochraniacz szczęki.

 

 

 

Profesjonalny ochraniacz szczęki wykonywany metodą próżniową

 

 

 

 

 

Podstawowy ochraniacz szczęki

 

Podstawowy ochraniacz szczęki – dostępny w większości sklepów sportowych, sprzedawany w ograniczonym zakresie rozmiarów (zwykle małym, średnim i dużym).

 

Ceny tego „wynalazku” wahają się od 30 do 80 PLN.

 

Ten model przeważnie gotowy jest do użycia bez dalszego przygotowywania, po prostu wyjmuje się go z opakowania i umieszcza w jamie ustnej.

 

Jest on nie poręczny i nie posiada żadnej retencji, a zatem musi być utrzymywany na miejscu przez nieustane zagryzanie zębów -  zakłóca funkcje mowy i tor oddychania, jest to ochraniacz najmniej akceptowalny i najmniej ochronny.

 

Ochraniacze sportowe tego typu są często wymieniane na nowe.

 

Sportowcy na własna rękę próbują dopasowywać je przez docinanie ich różnymi przyrządami w celu uczynienia ich bardziej komfortowymi, dodatkowo zmniejszając objętość tworzywa co wpływa zabójczo na właściwości ochronne (absorpcji ciosu przez ochraniacz).

 

Literatura medyczna / stomatologiczna ocenia te ochraniacze bardzo negatywnie ze względu na ich niedostateczne właściwości ochronne i brak retencji (samoistnego utrzymania – zaklinowania) na zębach. Lekarze sportowi i trenerzy nie polecają tego typu ochraniacza dla pacjentów i zespołów sportowych.

 

 

 

Poniższe  zdjęcie obrazuje ochraniacz szczęki opisany powyżej używany przez kilka tygodni.


szyny sportowe białystok, profesjonalne szyny sportowe

 

 

 

 

Termoformowalny standartowy ochraniacz szczęki.

 

 

Kolejnym ochraniaczem szczęki – obecnie najczęściej stosowanym, jest ochraniacz termoformowalny w temperaturze do 80 C (wrzątek).

 

W ostatnich latach specjaliści od marketingu i reklamy doskonale wypromowali ten model ochraniacza.

 

Wykonywany jest z termoplastycznego materiału, zanurzanego i uplastycznianego we wrzątku i formowanego w jamie ustnej za pomocą palca, języka oraz zagryzania zębów.

 

Dostępny jest niestety w bardzo ograniczonym zakresie rozmiarów.

 

Ten model często nie jest odpowiedniej grubości i w wielu przypadkach nie obejmuje wszystkich zębów bocznych.

 

Dostepne pismiennictwo wykazauje iż ten rodzaj ochraniacza, w 80% nie obejmuje pełnych łuków zębowych sportowców (badania przeprowadzone na grupach uczniów szkół średnich oraz studentów trenujących sporty kontaktowe).

 

Udowodniono też, że sportowcy dokonując korekty polegającej na docinaniu i innych modyfikacjach tych ochraniaczy szczęki, z powodu złego ich dopasowania, słabego utrzymania w jamie ustnej oraz efektu odruchu wymiotnego, osłabiają właściwości ochronne samego ochraniacza.

 

W przypadku przecięcia (przegryzienia) tylnej granicy ochraniacza w czasie formowania i powstania kontaktu tylnych zębów szczeki i żuchwy (kontakty zębowe), zawodnik zwiększa ryzyko kontuzji, zwłaszcza wstrząsu mózgu (który może powodować skutki przez całe życie) w przypadku ciosu przyjętego w policzek lub podbródek.

 

Grubości materiału oraz specjalne strefy poszerzenia przekroju w newralgicznych miejscach ochraniacza są niezbędne do właściwej ochrony łuków zębowych i nie mogą być pozostawione kwestii przypadku.

Medycyna sportowa zaleca stosowanie ochraniaczy sportowych o określonej grubości

 

Wartości minimalne podawane w piśmiennictwie to: powierzchnia wargowa 3mm grubości, podniebienna 2mm i minimum 3mm grubość ochraniacza na powierzchni zgryzowej.

 

Opisuje także, że materiały z których wykonywane są ochraniacze sportowe powinny być biologicznie obojętne oraz mieć dobre właściwości fizyczne, należy podkreślić iż każdy sportowiec powinien być indywidualnie oceniany pod kątem grubości materiału i konstrukcji ochraniacza szczęki w celu poprawy komfortu i maksymalnej ochrony łuków zębowych.

 

Lekarze sportowi opisują iż ochraniacze termo formowalne mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa z powodu dramatycznego spadku grubości tworzywa na powierzchni zgryzowej, podczas procesu formowania i obróbki.

 

Opinia specjalistów jest jasna, iż tego typu ochraniacze zębów nie powinny być promowane dlatego, że w trakcie kształtowania, zwłaszcza na powierzchni zgryzowej tracą od 70 do 99% swojej początkowej grubości, tym samym odbierając w podobnym zakresie właściwości absorpcji sił działających na zęby.


Specjaliści twierdzą iż należy zachować ostrożność w promowaniu tego rodzaju ochraniaczy za pomocą reklam w czasopismach sportowych, gdyż termo formowalne ochraniacze szczęki nie dają odpowiedniej, oczekiwanej absorpcji ciosu i nie zapobiegają urazom, z powodu nagminnego złego zaprojektowania i wykonania.

 

Z powodu stosowania tego rodzaju ochraniaczy istnieje ogólne przekonanie wśród sportowców, iż ochraniacze na zęby są niewygodne, nie pasują, są nieporęczne i zakłócają tor oddychania oraz mowę.

 

Dzieje się tak dlatego,  że 90% dzisiaj używanych ochraniaczy szczęki to ochraniacze nieprofesjonalne, dopasowane metodami chałupniczymi.

 

Sportowcy zasługują na najlepszą jakość opieki w zakresie zapobiegania urazom twarzoczaszki, jednak ochraniacze termo formowalne nie spełniają norm w tym zakresie.

 

 

 

Poniższe zdjęcie przedstawia termo formowalny ochraniacz szczęki używany przez parę tygodni.


ochraniacze zębów, ochraniacz zębów, ochraniacz zębów białystok

 

 Profesjonalne, spersonalizowane ochraniacze na zęby:


 

Zamawiane indywidualnie, profesjonalne ochraniacze zębów są zaprojektowane (przez lekarza dentystę, lekarza sportowego  i / lub trenera) i wykonywane przez lekarza dentystę.


Indywidualne wykonanie ochraniacza dla pojedynczego sportowca zapewnia lekarzowi dentyście możliwość reagowania na kilka istotnych kwestii w projektowaniu i wykonaniu ochraniacza szczęki.


Lekarz zada Ci parę pytań podczas wywiadu lekarskiego aby dowiedzieć się jakiego rodzaju ochraniacza potrzebujesz.


- jaką dyscyplinę sportu uprawiasz

- jakie ochraniacze stosowane były wcześniej

- czy była potrzeba wykonywania nowego ochraniacza

- jeśli zawodnik jest młodociany (6 – 12lat) potrzebne będą modyfikacje pozwalające na erupcję zębów stałych

- czy dotychczasowe ochraniacze odpowiednie dla poziomu konkurencji nie były odtwarzane

- czy wcześniej nie było urazów stomatologicznych lub wstrząśnięcia mózgu, (gardy u tych pacjentów powinny mieć dodatkową ochronę w pewnych obszarach)

- czy zawodnik nie jest w trakcie leczenia ortodontycznego

- czy zawodnik posiada implanty dentystyczne i / lub uzupełnienia porcelanowe – pełnoceramiczne (korony, mosty lub licówki)


(brak tych ważnych pytań, nawet w dobrym sklepie sportowym sprawia, że nawet najlepszy sprzedawca nie jest w stanie zapewnić Ci ochraniacza jaki potrzebujesz a jedynie dentysta stomatolog, lub lekarz sportowy jest w stanie Ci taki zaprojektować i właściwie wykonać)

 

Ochraniacze na zęby projektowane przez dentystów są najbardziej satysfakcjonujące ze wszystkich rodzajów ochraniaczy szczęk.


Spełniają wszystkie kryteria adaptacji, przechowywania, komfortu i stabilności materiału. Ochraniacze te w minimalnym stopniu zakłócają mowę, badania dowodzą że ochraniacze indywidualne praktycznie nie wpływają na tor oddychania.


Istnieją dwie odmiany indywidualnych ochraniaczy zębów: ochraniacze wykonywane metodą próżniową oraz ciśnieniowo laminowane ochraniacze szczęk.


 

Profesjonalny ochraniacz szczęk wykonywany metodą próżniową

 

 

Profesjonalny ochraniacz szczęk wykonywany metodą próżniową – wykonywany jest na modelu ze specjalnego gipsu - który jest pozytywem - wiernym odwzorowaniem Twoich zębów.


Dentysta pobiera wycisk Twoich zębów (najczęściej szczęki) za pomocą dopasowanej łyżki wyciskowej i specjalnej alginatowej lub silikonowej masy wyciskowej.


Za pomocą uzyskanej formy wykonuje model gipsowy na którym widoczne są wszystkie szczegóły anatomiczne twojego łuku zębowego.


Następnie na uzyskanym modelu, modeluje próżniowo ochraniacz szczęki z materiału termoplastycznego o wyjściowej odpowiednio wiekszej grubości - 4-5mm (uplastycznianego w temperaturze powyżej 120C co zapobiega odkształceniom termicznym w jamie ustnej) za pomocą specjalnej maszyny – dentystycznego formierza próżniowego  - foto poniżej.

 

Zabieg ten umożliwia uzyskanie stref absorbcji sił urazowych (grubości ochraniacza) w gardzie o porządanej wielkości (2mm od strony podniebiebia i 3 - 3,5mm w strefie policzkowej i zgryzowej).


 


formierz próżniowy, ochraniacz sportowy, ochraniacze sportowe, białystok

PRZYKŁADOWY FORMIERZ PRÓŻNIOWY WYKORZYSTYWANY DO PRODUKCJI PROFESJONALNYCH OCHRANIACZY ZĘBÓW (GARD)


 

 

Najczęściej stosowanym materiałem wykorzystywanym do produkcji tego typu ochraniaczy jest polimer etenu - kopolimer - polietylen (etylen-octan winylu - EVA, PE).


Płyta z odpowiedniej grubości, miekkiego polietylenu jest specjalnie formowana na modelu i dopasowywany do Twoich indywidualnych warunków anatomicznych (różnie zarysowane wędzidełka warg, różna głębokość przedsionka jamy ustnej, osobniczo zarysowane podniebienie – mniej lub bardziej wysklepione).


W kolejnej fazie (często na wizycie kiedy oddajemy ochraniacz pacjentowi), jest dokładnie dopasowywany do Twojego zgryzu, adaptujemy go do Twojej płaszczyzny żucia i dokładnie polerujemy.


W procesie wykonywania ochraniacza wszystkie zęby powinny być objęte odpowiednią grubością materiału absorbującego siły, a wszystkie mięśnie i przyczepy uwolnione w celu relaksacji (uniemożliwienia zdjęcia ochraniacza mięśniami lub przyczepami wędzidełek w czasie treningu lub zawodów).


Profesjonalne formowalne próżniowo ochraniacze zębów są w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem ochrony sportowców przed urazami twarzoczaszki.

 

Powyższe sformułowanie dotyczy większości sportowców – czyli wszystkich tych którzy uprawiają sport amatorsko lub półprofesjonalnie.

 

Jest to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o kompromis pomiędzy ochroną łuków zębowych i kosztem wykonania ochraniacza – są to najtańsze profesjonalne i zarazem jedne z lepszych ochraniaczy szczęk.  

 

Za pomocą urządzenia takiegoj jak formierz próżniowy możemy wykonać ochraniacze odpowiednie dla większości (95%) sportowców i jednym z tańszych z gamy pełnołukowych ochraniaczy sportowych.

 

Zawodnikom profesjonalnym (uprawiającym sport profesjonalnie - zawodowo) polecamy ochraniacze laminowane, są to ochraniacze wykonane z kilku warstw (2 - 6) opisywane są przez specjalistów jako najbardziej wydajne (ponad 99% ochrony) absorpcji sił ciosu.

 

Należy podkreślić iż ochraniacze zębów wykonywane metodą próżniową na indywidualnym modelu przez dentystę są dużo lepsze niż ochraniacze standardowe kupowane w sklepach lub w sieci (podstawowe modele jak i te formowane metoda termiczną – wrzątkiem), posiadają niesamowitą – naturalną retencję – utrzymanie na zębach, są dobrze dopasowane do warunków anatomicznych oraz posiadają odpowiednią grubość materiału zabezpieczającą przed urazami.

 

U zawodników trenujących hokej, piłkarzy nożnych, ręcznych, koszykarzy, siatkarzy i innych trenujących sporty drużynowe – wykonujemy na zamówienie (za dodatkową opłatą) zamocowania specjalnych elastycznych smyczy, które zakłada się na szyję lub podpina do kasku aby w trakcie meczu, w razie wypadnięcia ochraniacza z jamy ustnej – łatwo móc go założyć z powrotem (a nie szukać na tafli lub na parkiecie, murawie),  (chociaż to się rzadko zdarza z powodu świetnych właściwości retencji – samoistnego utrzymania szyny na zębach).